Art Office | Sztuka na sprzedaż, obrazy do salonu i innych wnętrz

Wynajem dzieł sztuki

Internetowa galeria sztuki – sprzedaż obrazów, grafik i rysunków

pl / en

Inne obrazy tego artysty

  • http://artoffice.pl/wp-content/uploads/LebensteinJan-mały.jpg

Jan Lebenstein ( ur. 5 stycznia 1930 w Brześciu nad Bugiem, zm. 28 maja 1999 w Krakowie) – artysta malarz, grafik i ilustrator.
W latach 1948 – 1954 studiował malarstwo na Akademii Sztuki Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem Artura Nachta-Samborskiego, zaraz po studiach, w 1995 roku brał udział w słynnej Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki pt. Przeciw wojnie,przeciw faszyzmowi, zwanej Arsenałem.
W 1959 otrzymał Grand Prix na I Międzynarodowym Biennale Młodych w Paryżu za cykl obrazów – znany jako figury osiowe.
Od lat 60-tych. mieszkał i działał we Francji, gdzie odniósł międzynarodowy sukces artystyczny. Uprawiał oryginalną odmianę malarstwa figuratywnego, włączając doń elementy abstrakcyjne i surrealistyczne. Tworzył głównie fantazyjne prace, napełnione motywami ludzko-zwierzęcymi, pełne ekspresji i symbolicznej poetyckości.
Mieszkając w Paryżu współpracował z paryską “Kulturą” jako ilustrator. W 1987 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa za całokształt twórczości.
Jego prace znajdują w zbiorach najważniejszych instytucji publicznych m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz w Museum of Modern Art w Nowym Jorku i Nationale d’Art Moderne w Paryżu.

O swojej twórczości mówił w jednym z wywiadów: „Moje obrazy są metaforami emocjonalnymi. Ich zadaniem jest narzucić widzowi, dobitnie, ale bez taniego wrzasku, przeżycie jakiegoś dramatu emocjonalnego, który staram się pokazać za pomocą spontanicznej przenośni”.