Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji.

Czy to Caravaggio?! Aukcja tajemniczego obrazu wstrzymana.

9 kwietnia 2021

Obraz przypisywany Caravaggio.

Caravaggio ( przypisywany ) , Ecce Homo, olej/płótno, 111×86 cm.

Rynek sztuki niesie za sobą wiele tajemnic a tak spektakularne odkrycia to rzadkość. Na aukcji 8 kwietnia w madryckim domu aukcyjnym Ansorena wśród wielu obiektów miał się pojawić obraz pt. The Crowning of Thorns ( przedstawienie Ecce Homo ) przypisywany twórcy z kręgu XVII malarza Jose de Ribery. Prawdopodobnie autorem dzieła jest jednak Caravaggio.

Cena wywoławcza pracy przedstawiającej ukoronowanego cierniem, umęczonego Chrystusa wynosiła 1500 Euro, obraz aktualnie może być wart nawet 50 000 000 Euro.

Obraz skrywa wiele kluczowych detali pod warstwą brudnego i przyciemniałego werniksu co nie przeszkodziło ekspertom z  Prado wstępnie przypisać autorstwo mistrzowi światłociena, przed aukcją niezwłocznie  skontaktowali sie z hiszpańskim Ministerstwem Kultury, które wstrzymało licytację obiektu.   W piśmie Ministra, wyraźnie pada stwierdzenie, że od strony formalnej i stylistycznej przedstawiania można poważnie brać pod uwagę, że praca wyszła spod ręki Caravaggia. Z uwagi na to, obraz nie może opuścić Hiszpani a w przypadku potwierdzenia sensacyjnej informacji,  prawo pierwokupu będzie przysługiwało hiszpańskim muzeom.  – napisała gazeta La Repubblica.

Na razie kwestia autorstwa nie może zostać w pełni potwiedzona, to może potrwać lata, gdyż zawsze takie rewelacje muszą zostać potwiedzone szczegółowymi badaniami pigmentów, płótna.  Głosy ekspertów są podzielone, nie wszystkie tak entuzjaztyczne – jedna ekspertka  Maria Cristina Terzaghi, zajmująca się badaniem twórczości Caravaggia jest jednak pewna jego autentyczności.

Niezależenie  od ostatecznego werdyktu w kwestii atrybucji dzieła, jest to wysokiej klasy obraz, noszący cechy wczesnej twórczości Caravaggia, w której widać wyraźny, dynamiczny kontrast pomiędzy światłem a cieniem.  Juseppe de Ribera działał  pod wpływem twórczości malarza, stąd taki a nie inny opis pracy w katalogu aukcyjnym.  Strona rządowa podkreśla też, że nawet jeśli jest to obraz Ribery lub malarza z jego kręgu to i tak decyzja o wstrzymaniu sprzedaży i zatrzymaniu obrazu w Hiszpani jest słuszna.

Detal obrazu Caravaggia.

Detal obrazu.