Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji.

Art Rental. Wynajmij sobie sztukę.

29 kwietnia 2021

Galeria sztuki pełna obrazów z firmowej kolekcji. Art Rental

Art rental. Wynajmij sobie sztukę

Wypożyczanie dzieł sztuki staje się coraz popularniejsze. Chociaż w Polsce moda na art rental pojawiła się stosunkowo niedawno, ma już wielu zwolenników. Na czym polega art rental? Jakie korzyści płyną z wynajmu sztuki do biur? Podpowiadamy jak zaaranżować wnętrze firmy, by wyglądało oryginalnie i z klasą.

Korzyści płynące z wynajmu dzieł sztuki

Art rental, czyli wynajem z dzieł sztuki jest niezwykle popularny zwłaszcza wśród osób niezwiązanych bezpośrednio z rynkiem sztuki. Oferta obejmuje również konsultacje z architektami i dekoratorami wnętrz, tak by obraz, grafika lub rzeźba pasowały do konkretnego pomieszczenia. Sztuka według wielu osób stała się symbolem klasy, elegancji i estymy, świadczy o wysokim standardzie usług galerii.

Zdarza się, że pragniemy urozmaicenia w aranżacji wnętrza biura, gabinetu i przestrzeni dla pracowników. Obrazy, grafiki i rzeźby możemy umieścić w innej kolejności, dodając pomieszczeniom świeżości. Urozmaicając wnętrze zmieniany jego klimat, tworzymy elastyczne, dopasowane do naszych potrzeb kolekcje. A skoro o nich mowa, jakie dzieła wypożyczamy najchętniej? Popularne są zwłaszcza malarstwo, grafiki i rzeźby współczesne. W przeciwieństwie do modnych kilkanaście lat temu abstrakcji, zdecydowana większość osób zwraca szczególną uwagę na klasyków polskiej sztuki figuratywnej. Dzieła eksperymentalne o głębszej, ukrytej symbolice, a także instalacje artystyczne trafiają do prywatnych biur. Wszystkie wypożyczane dzieła sztuki są wybierane według upodobań właściciela firmy. Bywa, że w aranżowanie kolekcji angażują się pracownicy instytucji. Na tym jednak nie koniec. Art rental coraz bardziej wpisuje się w ruch less waste. Wypożyczając dzieło sztuki nie musimy wyrzucać go, wystarczy, że zmienimy właściciela. Zanim nabędziemy obraz najpierw wypożyczmy go – bardzo często zdarza się, że po wygaszeniu umowy praca tak bardzo podoba się właścicielowi, że decyduje się na jej kupno. Wynajem jest tańszą i ciekawszą formą niż kupowanie prac konkretnego artysty. Nawet nie mając określonych środków możemy stać się posiadaczami płótna. Ryzyko, że dany obiekt nam się znudzi będzie mniejsze, gdy wynajmiemy je na krótki czas. Najpowszechniejszą formą art rentalu staje się leasing, wartość pracy jest wyższa od ceny zakupu dzieła. Zwykle umowy podpisywane są od 6 do 12 miesięcy.

Wynajem dzieł sztuki do biur. Obraz Julii Mygi w kancelarii prawniczej

Art rental oczami dekoratora wnętrz

Każda galeria, w której kupujemy dzieło sztuki wypożycza je, współpracuje dodatkowo z ekspertami, którzy doradzają sztukę do konkretnego wnętrza. Duże znaczenia dla architekta lub dekoratora wnętrz mają upodobania pracowników, a także styl i forma dzieła. Zupełnie inaczej będzie prezentowała się praca Agnieszki Opali w przestrzeni biurowej niż to samo dzieło w gabinecie dyrektora. Jak wygląda wynajem obiektów artystycznych w praktyce? Każda galeria sztuki nastawiona na sprzedaż obrazów, oferuje ich wynajem. Większość z nich prezentowana jest na stronie internetowej. Kiedy klient trafia do galerii wówczas ta oferuje mu kompleksową pomoc w doborze dzieła, ułatwia kontakt z artystą. I wtedy do akcji wkracza dekorator lub architekt wnętrz. To on proponuje doskonale dobrane do przestrzeni dzieło, które podkreśli zarówno charakter pomieszczeń, sprawi, że pracownicy będą na co dzień obcować ze sztuką.

Obrazy w korytarzu warszawskiej kancelarii prawniczej. Kolekcja sztuki w biurze

Sztuka i biznes

Co wspólnego ma ze sobą sztuka i biznes? Wydaje się, że niewiele. Nic bardziej mylnego. Oprócz inwestowania w wizerunek firmy, która wpływa na przełamanie lodów z klientem, sztuka staje się pretekstem do rozmowy z nim, sprawia, że nasza firma jest dobrze zapamiętana i pozytywnie odbierana. Ile instytucji posiada oryginalne dzieło Fangora? Rzeźbę Igora Mitoraja? Idea art brandingu, mostu łączącego ze sobą sztukę i biznes jest znana od dawna. Choć dziś kojarzona jest przede wszystkim ze znanymi instytucjami, nie możemy zapomnieć, że dotyczy ona także mniejszych firm. Stąd też art branding bywa wykorzystywany w szeroko pojętej reklamie, artyści tworzą unikatowe, zaprojektowane przez siebie przedmioty. Tworząc kolekcje dzieł sztuki angażujemy się w kulturę, sztukę, w pewnym sensie stajemy się mecenasami. Wzmacniamy nie tylko wizerunek swojej firmy, ale też promujemy artystów, wzbudzamy zainteresowanie klientów sztuką.

Dlaczego my?

Jesteśmy jedną z wiodących galerii sztuki oferujących wynajem malarstwa współczesnego, grafik i rzeźb. Doskonale rozumiemy potrzeby koneserów sztuki, coraz chętniej łączących potrzeby estetyczne, podkreślające charakter wnętrza z budowaniem własnej marki. Stworzenie kolekcji nie zawsze jest prostym zadaniem, korzystając z naszego ponad 20 – letniego doświadczenia wspólnie dobierzemy prace w odpowiedniej kolorystyce, w oparciu o nią stworzymy unikatową przestrzeń. To co wyróżnia nas spośród innych galerii sztuki to czysty profesjonalizm, najwyższy standard usług i doskonała znajomość rynku sztuki.

Wypożyczanie dzieł sztuki to nasza największa pasja i namiętność, dzięki której stajemy się poszukiwaczami piękna. Naszą chlubą jest dobór specjalnie wyselekcjonowanych dzieł sztuki do każdego pomieszczenia. Staramy się, by jej ponadczasowa symbolika korzystnie wpływała na wnętrze biura.

Art rental – doskonały wybór

Wynajem dzieł sztuki stwarza wiele możliwości nie tylko do tego by ożywić pomieszczenia, ale i nawiązać współpracę z nowymi klientami. Nie od dziś wiadomo, że obcowanie z oryginalnymi pracami żyjących artystów zmniejsza stres, decyduje o kreatywności i dobrej komunikacji między pracownikami. Art rental stał się alternatywą dla nabywania coraz to nowszych obrazów. Bo dzięki niemu sami możemy stać się mecenasami, tworzyć nowe kolekcje. A to dla wielu osób bezcenne doświadczenie.

Źródła: I. Gałązkiewicz, „Art branding”, Lublin 2016, Forbes, Rynek sztuki