Dlaczego firmy wypożyczają obrazy?
6 sierpnia 2021
Dlaczego firmy wypożyczają obrazy?
Trend zapoczątkowany w biurowcach na zachodzie już dawno temu zagościł w naszym kraju na dobre. I dobrze! Powodów dla których obrazy zaczęły się pojawiać na ścianach w większych i mniejszych korporacjach jest wiele. Tak naprawdę stały się one obecnie standardem w procesie urządzania i aranżacji biura. Jest to istotny element i potrzeba zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Ale właściwie dlaczego tak jest? Co miało na to wpływ?
Podstawowym powodem jest oczywiście kwestia estetyki i urządzenia biura. Obrazy wypełniają przestrzeń. Jeśli mamy gdzieś w biurze pustą ścianę która nie wygląda zachęcająco, a nie planujemy ustawiać tam żadnych mebli czy roślinności, tu właśnie z pomocą przychodzą nam zapełnione życiem płótna! Jeden obraz potrafi zmienić wystrój i wygląd całego pomieszczenia. Nadać mu życie lub stonować i uspokoić jeśli jest taka potrzeba. Dobór i ułożenie odpowiedniego obrazu jest, jak widać, niesamowicie ważnym elementem urządzania przestrzeni. Obrazy są idealne do aranżacji wnętrz i zapełniania pustych przestrzeni właśnie przez fakt, że głębokością zajmują tak mało miejsca, a są w stanie dać tak wiele!
Wizerunek firmy i kreatywna przestrzeń do pracy
Zostając przy kwestii estetycznej warto wspomnieć, że bardzo często sztuka w miejscu pracy pokazuje wysoką kulturę ludzi/przedsiębiorstwa w którym można ją zobaczyć. Unikalne dzieła malarzy bez dwóch zdań podnoszą prestiż firm, które się na nie zdecydowały. Są one sygnałem dla potencjalnego klienta, że wszedł właśnie w progi firmy, która, ma styczność z kulturą i stara się ją zapewnić pracownikom i ludziom przebywającym na jej terenie. Wiele firm decyduję się na wypożyczanie dzieł sztuki do celów prowadzenia strategii marketingowej oraz w celu budowania wizerunku.
Kolejnym powodem pojawiania się dzieł sztuki w biurach jest fakt, że styczność ze sztuką wpływa na emocje i zachowania ludzi, którzy z nią obcują. Jest wiele badań, które wykazują pozytywną rolę sztuki w odniesieniu do produktywności i kreatywności pracownika. Coraz więcej uwagi przykłada się do HR (human resources). Wzrasta czynnik ludzki. Człowiek nie jest tylko numerkiem, a wartościową częścią firmy i czującym człowiekiem. W związku z tym pracodawcy coraz częściej dbają o samopoczucie pracownika właśnie zapewniając mu czynniki takie jak kontakt ze sztuką (i to nie byle jaką!) Grupa naukowa powołana przed dr Craiga Knight’a, (który na Uniwersytecie Exter w Anglii, przez 12 lat zgłębiał wiedzę dotyczącą psychologii miejsc pracy) podczas wykonywanych badań na temat wpływu sztuki na produktywność pracowników, dowiodła, że ci, którzy mieli styczność ze sztuka, pracowali 15% szybciej i zgłaszali mniej problemów zdrowotnych czy tych związanych ze zmęczeniem!
Elastyczność kształtowania wnętrza
Po tym wszystkim rodzi się też pytanie natury czysto technicznej. Czemu właściwie biura wypożyczają, a nie kupują na własność? I jest to ciekawa kwestia. Dzieje się tak, ponieważ wielu właścicieli firm woli pozostawić sobie płynność wyboru i zmiany pomiędzy zdobiącymi ich biuro obrazami. Zamiast dokonywać jednorazowego zakupu dzieła sztuki za znacznie większą sumę na własność, wolą wypożyczyć obraz, aby później zwrócić go po jakimś czasie kiedy nastanie pora na odświeżenie otoczenia biura. Jest to wygodna opcja dla pracodawcy jak i zapewnienie świeżości doświadczeń artystycznych dla pracownika!
Powodów dla których biura wynajmują dzieła sztuki jest wiele, a każdy z nich jest dobry. Należy zauważyć, że wynika to w głównej mierze z chęci kulturowo społecznych. Pracodawca chce dbać o pracownika i dobrą reprezentacje firmy więc sięga po najlepsze rozwiązanie. Kontakt ze sztuką jest niepodważalnie ważną rzeczą w życiu każdego z nas. Pomaga nam się rozwijać. A wykorzystanie tego procesu i wdrożenie go do miejsca pracy jest jedynie zaletą!
Autor: Rafał Jankowski