Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji.

Krzysztof Musiał – malarstwo

10 maja 2020

Portret malarza Krzysztofa Musiała, czarno-biały

Krzysztof Musiał to współczesny malarz. Urodzony w 1972 roku w Słubicach, ukończył WSSS w Poznaniu w 2001 roku. Studiował w pracowni profesora Jana Świtki, natomiast aneks z malarstwa ściennego realizował w pracowni profesora Macieja Łubowskiego. Artysta swój dyplom obronił z wyróżnieniem. Ukończył także studia na wydziale edukacji artystycznej w Poznaniu. Na swoim koncie ma już ponad 70 wystaw w kraju i za granicą – np. w Londynie w Bloxham Galleries. Artysta pokazywał swoje prace także w Niemczech – uczestnicząc w programie KulturSommer – Schleswig-Holstein – Pinneberg, Danii (Lys Over Lolland – Ridehuset) czy Hiszpanii w Instistuto Barceloned de Arte Reial Cercle Artistic.

Krzysztof Musiał, obrazy

Jak maluje Krzysztof Musiał? Co go inspiruje? Jakie jest jego malarstwo? Żeby dobrze poznać sylwetkę malarza warto poznać nie tylko jego prace, ale także inspiracje. Bardzo istotne są inspiracje twórcy i obszar poszukiwań artystycznych. Płótna Krzysztofa Musiała mówią poprzez kolory, kształty i plamy. Jednym z bardzo istotnych elementów w narracji artysty jest człowiek. Bryła ludzkiego ciała często jest w ruchu, wygięta, skulona.
Człowiek na płótnach Musiała malowany jest z pomocą wyrazistego konturu, jest raczej sylwetą niż szczegółowym studium. Artysta stosuje uproszczenia nawiązujące do szablonu i streetartu. Nieco zbliżony stosunek do sylwetki ludzkiej na swoich płótnach prezentuje Wilhelm Sasnal i Rafał Bujnowski – artyści w podobnym wieku do Krzysztofa Musiała. Jest to potraktowanie sylwetki człowieka w sposób nieco szkicowy.
Warto zauważyć, że Krzysztof Musiał, mimo tego, że upraszcza postać człowieka i dokonuje syntezy to jednak postać ludzka na jego obrazach nie traci swojego wyrazu. Kształty nie są jedynie symboliczne czy abstrakcyjne – w malarstwie Musiała sylwetka człowieka jest trafnie określona a gest buduje anatomicznie prawdziwy kształt, a nie tylko symbol. Ludzie z obrazów artysty są namalowani, określeni a nie tylko zasygnalizowani.

Obraz- Biegacz, autorstwa malarza Krzysztofa Musiała.

Krzysztof Musiał, obraz z cyklu Fragmenty, pt. Chodnik.

Wyrazisty kadr i nawiązania do szablonu

Obrazy Krzysztofa Musiała mają w sobie coś z szablonu. Pobrzmiewa w nich duch streetartu. Cechą sztuki ulicy jest szybkość, niejednokrotnie prace takie malowane są nocą – szybko. Można tu przytoczyć historię Banksego i jego początków, jako artysty streetartowego. Osaczony przez policję w trakcie malowania pociągów ukrył się pod wagonem i tam godzinami wpatrywał się w numer wagonu, który odmalowano od szablonu. Ponoć wtedy rozumiał to jak chce malować sztukę street art. Banksy wybrał szablon, żeby móc uderzyć nagle, szybko.
O tym wszystkim poniekąd mówi w swoich pracach Krzysztof Musiał. Nawiązania do szablonu w jego malarstwie podkreśla czas – chwilę. Obrazy Musiała są jak zdjęcia zrobione aparatem z niezwykle szybką migawką. Charakter obrazów przeplata się tu i łączy z ich stroną formalną.
Wyrazisty kontur postaci, który niemal wycina je z tła podkreśla też ich dynamikę. Ludzie na obrazach Krzysztofa Musiała często są w ruchu – umiejętne pociągnięcia pędzlem podkreślają dynamikę. Wszystkie te kształty – ludzie, fragmenty tła i dodatkowe elementy – wyglądają nieraz szkicowo, malowane są z uderzenia.

Artysta nie skupia się na wykończeniu detali na twarzach malowanych postaci, często wcale nie maluje twarzy. To sprawia, że ludzie na jego płótnach są anonimowi, stają się symbolami. Są raczej uosobieniem emocji i uczuć, takich jak na przykład: walka o wolność, erotyka, miłość, niż konkretnymi ludźmi. Istotne miejsce człowieka w obrazach Musiała to konstruowanie przez artystę świata, w którego centralnym punkcie jest człowiek. Człowiek zagubiony, człowiek zniewolony i zniewalający, człowiek zakochany. Wszystkie te emocje rysują się w pozycjach ciała, w szkicach ludzkich sylwet. Obrazy malarza to świat, który jest jedynie tłem dla emocji człowieka. Artysta pochyla się nad istnieniem ludzkim a płótno obrazu staje się zatrzymaną w czasie klatką filmową.
Artysta mówi, że inspiracją jest dla niego syn i trzeba przyznać, że obrazy Krzysztofa Musiała mają w sobie coś ze świata który obserwowany jest oczami dziecka. Na płótnach artysty widzimy rzeczywistość, która jest obserwowana, analizowana okiem widza. W pracach artysty nie jesteśmy zabierani w sam środek wiru wydarzeń, jesteśmy obok, jakby niewidzialni, trochę jak obserwujące wydarzenia dziecko, przy którym dorośli nie krygują się i nie udają. Artysta podobnie jak dzieci obserwujące świat potrafi dostrzec niuanse i drobne elementy, które umykają dorosłym.

Obraz miasta w malarstwie Krzysztofa Musiała

Obraz na płótnie autorstwa Krzysztofa Musiała pt. Pamiętnik III.

Krzysztof Musiał – gdzie kupić? Jak kupić?

Pytanie gdzie kupić obrazy Krzysztofa Musiała wiąże się z pytaniem szerszym – jak inwestować w sztukę współczesną? Rynek sztuki w Polsce dynamicznie się rozwija a ceny wielu obiecujących artystów nie są zaporowe – to zachęca do działania. Nie trzeba być milionerem, aby zacząć inwestować w sztukę. Warto uważnie wsłuchiwać się w rynek sztuki, obserwować artystów i analizować słowa krytyków. Ci ostatni, mimo że sami nie tworzą to jednak w dużym stopniu porządkują a nawet kształtują rynek sztuki.
Rozpoczynając przygodę z rynkiem sztuki warto zwrócić się do fachowców, np. Art Office – to firma, która na rynku sztuki działa od roku 1999, tworząc kolekcje do zakupu i wynajmu dla kancelarii i korporacji a także inwestorów prywatnych oferuje doświadczenie i wsparcie dla osób zainteresowanych przygodą z inwestowaniem w sztukę. Taką przygodę można zacząć od kupna prac Krzysztofa Musiała.

Pejzaż Krzysztofa Musiała w salonie

 

Więcej prac znajdą Państwo na stronie http://artoffice.pl/galeria-artystow/krzysztof-musial/

Онлайн казино 1win – это виртуальное азартное заведение, где каждый посетитель окунется в захватывающий мир азарта и фортуны!