Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji.

Mistrzowie malarstwa wracają na aukcje: Picasso, Bacon i wielu innych.

25 czerwca 2020

źródło: Dom aukcyjny Christie's.

Aukcja dzieł sztuki w domu aukcyjnym Christies. Źródło: Dom aukcyjny Christie’s.

Wielki rynek sztuki budzi się po pierwszej fali pandemii koronawirusa

Największe domy aukcyjne świata w tym Sotheby’s i Christie’s organizują aukcje online. W ich ofercie nie zabraknie wielkich dzieł o randze muzealnej.

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie aukcja organizowana przez Christie’s w dniu 10 lipca, po raz pierwszy aukcja będzie równolegle odbywać się w wielu miejscach w formie stacjonarnej jak i online. ( m.in. w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i Hong Kongu ). Taka forma aukcji wykorzystuje w pełni technologie cyfrowe i umożliwia jej zasięg o charakterze globalnym. Na aukcji pojawią się dzieła m.in. Pabla Picassa, Roya Lichtensteina, który ceny estymacyjne są mierzone w dziesiątkach milionów dolarów.

Szczególną uwagę zwracają płótna o wartości muzealnej: pierwszy autorstwa Pabla Picassa, Les femmes d’Alger Version ” F ” z jednego z najsłynniejszych cyklów Picassa ( który obejmuje również dzieło, które przyniosło mu najlepszy w historii wynik, na aukcji w 2015 roku – prawie 180 milionów dolarów ). „F” w tytule oznacza, że ​​było to szóste płótno z piętnastu, które tworzyło serię ( Picasso identyfikował je literami od „A” do „O”, w okresie intensywnej twórczości od grudnia 1954 do lutego 1955) . Christie’s spodziewa się, że to płótno osiągnie cenę około 25 milionów dolarów.

Rekord pracy Picassa, wersja ,, O ‘’

Rekord wszech czasów prac Pabla Picassa został osiągnięty przez pracę z tej samej serii, co ta oferowana przez Christie’s na aukcji 10 lipca. 11 maja 2015 r. w Christie’s w Nowym Jorku sprzedała praca Les femmes d’Alger (wersja „O”) z 1955 roku za 179,3 miliony dolarów. Wynik ten był jednocześnie najwyższym przyrostem wartości, jaki kiedykolwiek odnotowano na rynku sztuki; praca zyskała nie mniej niż 147 milionów dolarów na swojej wartości w ciągu niecałych 20 lat, po sprzedaży za zaledwie 32 miliony dolarów w Christie’s w 1997 roku.

Według szacunków Christie’s, wynik wersji „F” Picassa mógłby zostać pobity (pod względem ceny) przez płótno Roya Lichtensteina (Akt z radosnym obrazem, 1994, 178 x 135 cm) i obraz Eda Ruscha, który był w jednej kolekcji od 1987 roku (Annie, 1962), wartość tych prac szacowana jest na około 30 milionów dolarów każda. Biorąc pod uwagę burzliwy okres, jaki przeżywa rynek, oferta może wydawać się ambitna, a ryzyko spore; ale sukces tej sprzedaży byłby impulsem do wzrostu sprzedaży wielkich nazwisk w dalszej części roku.

90 milionów dolarów za dwie prace?

Podczas gdy Christie’s zdecydowało się połączyć sztukę nowoczesną i współczesną, Sotheby’s podczas sprzedaży online na żywo 29 czerwca, tradycyjnie skupia się na sztuce powojennej i współczesnej. Oferta obejmuje m.in.: pracę z najlepszego okresu Basquiata, Head (1982), która może osiągnąć około 10 milionów dolarów. Ta sama praca została sprzedana za 360 000 tysięcy dolarów w 2000 r. (Bez tytułu), ale od tego czasu poziom cen obrazów Basquiata wzrósł o prawie 3000%, a dzieła w duchu jego twórczości szukają najwięksi kolekcjonerzy na świecie.

Tryptyk Francisa Bacona, praca która idzie na rekord aukcyjny

Francis Bacon, Tryptyk Inspired by the Oresteia of Ajschylus, 1981, 198 x 147 cm ( źródło Astrup Fearnley Museet, Oslo.)

Inną oferowaną pracą, która ostatecznie może być warta ośmiokrotnie więcej niż opisywany wcześniej obraz Basquiata jest tryptyk Francisa Bacona zatytułowany Tryptyk Inspirowany Oresteią Ajschylosa (198 x 147 cm), który jest niewątpliwie absolutnym hitem sezonu. Dla prywatnego nabywcy posiadanie dzieła tej rangi byłoby równoznaczne z konkurowaniem z najlepszymi zespołami dzieł z kolekcji MoMA, Guggenheima czy Tate.

Dzieło, które nigdy wcześniej nie było oferowane na rynku aukcyjnym, jest dobrze znane publiczności, ponieważ było wypożyczane na wszystkie główne wystawy Francisa Bacona: Tate Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, MoMA w Nowym Jorku, Beyeler Foundation w Bazylei i ostatnio na wystawę Bacon en toutes lettres w Centrum Pompidou w Paryżu.

Jakość i historia tej pracy skłoniły Sotheby’s do przypisania jej szacunkowej wartości od 60 do 80 milionów dolarów. Jeśli  sprzeda się w tym przedziale, stanie się  najdroższym dziełem tego roku… ale nie najdroższym dziełem artysty.

Rekordy aukcyjne dzieł Francisa Bacona:

Three Studies of Lucian Freud, 1969: 142,4 mln USD, Christie’s, 12/11/2013

Tryptyk, 1976: 86,3 miliona dolarów, Sotheby’s, 14.05.2008

Studies for a Portrait of John Edwards, 1984: 80,8 mln dolarów, Christie’s, 13.05.2014

[ źródło: artprice.com ]
[https://www.saudi24news.com]