Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji.

Obraz na ścianę – jak wieszać obrazy

10 marca 2020

Jak prawidłowo wieszać obrazy na ścianę

Obraz do biura, do salonu – jak to wygląda w praktyce?

Obraz olejny w domu to wiele kwestii. Ma być z ramą czy bez ramy, pion czy poziom, pejzaż, portret czy może abstrakcja? Kiedy odpowiemy sobie na główne pytania dotyczące tego co chcemy mieć w domu, wybierzemy artystę i kupimy jego obraz to pozostaje z pozoru prosta sprawa – jak go powiesić?

Wieszanie obrazów to nie jest zagadnienie oczywiste i jest wiele rozmaitych, konkurencyjnych rozwiązań.

Listwa przysufitowa do wieszania obrazów

Listwa zawieszeniowa to rozwiązanie często stosowane w galeriach i przestrzeniach wystawienniczych. Powód to możliwość regulacji i zmian wysokości obrazu. Jest to rozwiązanie wielokrotnego użytku. Można wieszać nie tylko jedną, ale także kilka prac – wszystko zależy od tego jak długa jest listwa. Po dowolnym czasie można zmienić położenie pracy – umiejscowić ją wyżej lub niżej, a także przesuwać w poziomie. Może to być przydatne zwłaszcza przy zmianie aranżacji wnętrza w którym wisi obraz. Jeśli jest to nasze mieszkanie to raz zawieszony obraz nie będzie przeszkadzał w ewentualnych zmianach umeblowania, ponieważ może być mobilny (oczywiście tylko w zakresie długości listwy). Niestety wadą takiej listwy przysufitowej są nieuniknione linki, które mogą odciągać uwagę od płótna i wprowadzać chaos.

Listwa i żyłka do wieszania obrazów       Żyłka i hak do wieszania cięższych obrazów

Obrazy do biura – rozwiązania dla biznesu

Dzieła sztuki w przestrzeniach biurowych lub kancelariach prawnych mogą ulegać częstszej rotacji niż obrazy w salonie lub w kuchni. W przestrzeniach biurowych dochodzi do częstszych rotacji – ludzie zmieniają działy, zmienia się struktura działania organizacji. Pociąga to za sobą możliwe konsekwencje w postaci potencjalnych zmian dzieł sztuki. W takich przypadkach listwa przysufitowa do wieszania obrazów to rozwiązanie znacznie lepsze niż stałe haki.

Wieszanie obrazów na systemie zawieszeniowym

Wieszanie obrazów i grafik na hakach

Obraz zawieszony na hakach niestety nie jest mobilny. Aczkolwiek można nieco zmienić jego położenie wieszając obraz, nie za ramę, ale za drut przybity od tyłu do ramy obrazu (w przypadku obrazów bez ramy manewr można wykonać przybijając drut do krosna, czyli ramy na której obite jest płótno). Jednak co do zasady haki to statyczne rozwiązanie.

Obraz w biurze wiszący na haku wkręconym w ścianę

Demontaż i konsekwencje

Analizując sposób wieszania obrazów w salonie lub w biurze warto wziąć pod uwagę ewentualny demontaż takiej instalacji w przypadku rezygnacji z obrazu w danym miejscu. Pozornie łatwiejsze do demontażu są haki – gdzie wystarczy wykręcić go z wbitego w ścianę kołka a całość zamaskować odrobiną masy szpachlowej. Jest to proste gdy ściana ma konkretny biały kolor. Niestety w większości wnętrz kolor jest inny a nawet jeśli jest biały to z uwagi na upływ czasu jest to biel nieco poszarzała i ciężko zamaskować otwór. Ślady po hakach są o tyle bardziej widoczne, że znajdują się najczęściej na wysokości wzroku. Tymczasem listwa przysufitowa do wieszania obrazów umieszczona jest wysoko, tym samym zdjęcie obrazu nie musi pociągać za sobą konieczności usuwania całej listwy. Po ewentualnym zdjęciu obrazu listwa przysufitowa może pozostać pod sufitem.

Jeśli potrzebują Państwo porady i dalszych informacji to serdecznie zapraszamy do zapytań pod adresem info@artoffice.pl

Wieszanie obrazów w biurze na szynie