Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji.

Obraz świata na płótnie, czyli pejzaż w malarstwie

25 lutego 2020

 

kasia środowska, obraz na płótnie, morze

Obraz olejny Katarzyny Środowskiej

Dlaczego pejzaż?

XXI wiek, cyberpunk, industrializacja, milionowe miasta które niczym ogromne organizmy żyją, jedzą, przetwarzają i wydalają. Ludzie, którzy w codziennym pędzie biegną arteriami komunikacyjnymi niczym płytki krwi w tkance miejskiej. Pośpiech, smog, hałas – i my – kulturowo, socjalnie i ekonomicznie zmuszeni by chcąc nie chcąc być cząstką tego potwornego organizmu. Co robić kiedy brakuje nam prawdziwego świata? Piękna przyrody, zapachu kwiatów i widoku planety, takiej jak wyglądała przed tym zanim przeorały ją pługi industralizacji. W takich poszukiwaniach najlepszą odpowiedzią jest sztuka. Pejzaż na płótnie malowany farbą olejną to nie tylko widok przyrody. Magia obrazu to piękno tworzenia, charakter twórcy, pociągnięcia pędzla – sztuka.

Rozmaite oblicza pejzażu

Art Office to ogromna rozmaitość i różnorodność prac, magazyny, tysiące obrazów, mnóstwo tematów. Pejzaż to wątek często podejmowany przez artystów. Każdy opowiada o nim na swój sposób, nieraz łącząc z innym tematami. Na płótnach Janusza Dziurawca pejzaż jest ujęty w bardzo klasyczny sposób. Monumentalne góry, łąki, niebo – wszystko wygląda bardzo realnie. Oko przykuwają górskie jeziora i niezmącona tafla wody w której odbijają się szczyty gór. Gładka powierzchnia wody pojawia się również w obrazach Katarzyny Środowskiej. Jest to woda bardziej błękitna, kieruje myśli w stronę plaży, relaksu. Czuć jak z bezchmurnego nieba leje się żar.

tatry, obraz na płótnie, góry, morskie oko

Pejzaż górski Janusza Dziurawca

Coś więcej niż realny świat

Oprócz przestrzeni, oddechu i relaksu w obrazach Katarzyny Środowskiej pojawia się coś więcej niż tylko przyjemny dla oka widok. Atmosfera z pogranicza snu i jawy ma w sobie coś z surrealizmu. Jeszcze dalej w tym kierunku idzie Magdalena Laskowska. Ciepłe barwy gorącego słońca padające na spokojne elementy w onirycznych przestrzeniach – czujemy się jak we śnie. Podobnie działają miasta widziane z samolotu na płótnach Urszuli Kałmykow czy modernistyczna architektura na obrazach Marii Kiesner.

góra, obraz, sztuka, wzgórze, niepokojące, ziemia, pejzaż na płótnie

Pejzaż Magdaleny Laskowskiej

kałmykow, obraz, pejzaż, niebo, łąka

Pejzaż Urszuli Kałmykow pt. Łąki o świcie.

 

obraz olejny z domami, kiesner maria, sztuka polska

Architektura widziana oczami malarki – Marii Kiesner

Pejzaż to idealny obraz do salonu i biura

Niezmącona i gładka i spokojna tafla wody, błękit nieba, potęga gór – wszystko to pomaga uspokoić emocje i nerwy w pracy. Kiedy dopada nas gonitwa myśli, natłok zadań, ASAPy i deadliny choćby przelotne spojrzenie na dobrze namalowany pejzaż przywraca spokój i równowagę. A pejzaż surrealistyczny pozwala nawet na więcej – można zagłębić się w inną rzeczywistość inny świat i odetchnąć spokojnie w onirycznej krainie wyobraźni.