Obrazy do salonu: abstrakcja we wnętrzach
3 kwietnia 2020
Obrazy we wnętrzach
Ich obecność mówi o naszej kulturze, zainteresowaniach i ciekawości świata. Przez wieki sztuka, to był obszar zarezerwowany dla najbogatszych, choć w niektórych krajach zachodnich – np. w Holandii, sztuka weszła pod strzechy już w XVII wieku. Bardzo popularne były martwe natury, pejzaże i portrety. Obecnie, także klasa średnia w Polsce z powodzeniem może zająć się kolekcjonowaniem sztuki, która to wyróżni nas na tle innych – w czasach gdy w wielu aspektach świat się unifikuje.
Obrazy do salonu: abstrakcyjne ( kolor i monochromatyzm )
Abstrakcjonizm to kierunek w sztuce za którego prekursora uznaje się malarza Wassiliego Kandinskiego. Malarstwo abstrakcyjne było przełomem, stanowiło zerwanie z dotychczasowym, przestawiającym sposobem obrazowania świata i jak najwierniejszego odzwierciedlania natury – a do tego dążyli dawni mistrzowie. Początkowo niezrozumiałe i doceniane wyłącznie przez nielicznych stało się w II poł. XX wieku bardzo popularne w szerokich kręgach i tak jest do dziś. Swoją formą nie narzuca konkretnego przekazu, oddziałuje często wyłącznie plamą koloru czy też linią – co jest dosyć daleko idącym uproszczeniem, gdyż abstrakcja wytworzyła w sobie wiele nurtów operujących całą masą środków wyrazu. W jej początkach można było wyróżnić dwa nurty – spontaniczny ( ciepły, organiczny ) i geometryczny ( zimny, nieorganiczny ) W obrazach abstrakcyjnych odchodzimy zupełnie od tradycyjnej formy przedstawienia świata – do jakiej przyzwyczaili nas artyści przez wieki. Obrazy abstrakcyjne, są uniwersalne przez co są najczęściej wybierane do nowoczesnych wnętrz.
Abstrakcje do salonu możemy podzielić ogólnie na dwie podstawowe kategorie, które określimy sobie jako: kolorowe i monochromatyczne. To jaki obraz abstrakcyjny wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych upodobań, na drugim miejscu stawiamy warunek miejsca – czyli przestrzeń, w której praca ma wisieć.
Jednak pamiętajmy – nie sugerujmy się całkowicie tym, że obraz nie będzie nam pasował do koloru kanapy – decyzję trzeba wyważyć.
Wśród twórców abstrakcji kolorowych warto wymienić m.in.: Sylwię Dobrzańską, Roberta Motelskiego, Antoniego Janusza Wojnarowskiego, Gamida Ibadullayeva, Sarę Jaśkiewicz czy chociażby Pawła Jasionowskiego – wszyscy, traktują kolor i jego oddziaływanie bardzo poważnie i stanowi dla nich dominujący środek wyrazu.
Na drugim biegunie znajdziemy bardziej stonowane prace ( aczkolwiek nie wyzbyte zupełnie z koloru ) Agnieszki Wardy, Zuzanny Piętkowskiej, Pawła Pośrednika czy Moniki Stolarskiej.
Kolorowa abstrakcja najciekawiej wygląda w kontraście do stonowanego, monochromatycznego wnętrza i stanowi wyjątkowe uzupełnienie wystroju salonu a powieszona w innym pokoju np. nad łóżkiem, będzie doskonałym obrazem do sypialni umilającym wypoczynek.
Monochromatyczne obrazy równie dobrze sprawdzą się w tych samych warunkach we wnętrzach, jednak to, co wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych upodobań i tego się trzymajmy – nie wszyscy chcą się otaczać kolorem, nie każdy wytrzyma przecież wytrzyma z obrazem, który wyraźnie i głośno informuje nas o swoim istnieniu. Aby pokazać różnice i ułatwić wybór przygotowaliśmy parę porównań.
Zapraszamy do obejrzenia poniższych inspiracji i zestawień obrazów abstrakcyjnych we wnętrzach. Prace z wizualizacji są dostępne na naszej stronie https://artoffice.pl/sklep/prace/