Ta strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji.

Sztuka w biurze – Businessman.pl

21 stycznia 2012

Sztuka w biurowcu

Kolekcja Deutsche Banku liczy ponad 50 tys. eksponatów

Kolekcja Microsoftu liczy już 5000 prac. Deutsche Bank swoimi zbiorami jest w stanie ozdobić wnętrza 900 oddziałów. Firmy coraz chętniej wchodzą w rolę mecenasów i inwestorów lokujących środki w dziełach sztuki, dbając przy tym o estetykę swych siedzib.

Dzieła sztuki w holu, recepcji czy w sali konferencyjnej to coraz częstszy widok w polskich biurowcach. Takie prace nie tylko relaksują i wprawiają w dobry nastrój, ale też inspirują i prowokują twórcze myślenie. Profesjonalne obrazy na ścianach są świadectwem kultury przedsiębiorstwa – stanowią jego unikalną wizytówkę, dodając prestiżu i budując jego wizerunek zarówno w oczach klientów, jak i samych pracowników. Osadzenie dzieł artystów w przestrzeni biurowej to także przejaw dojrzałego podejścia biznesu do wartości, jakie można czerpać ze sztuki, ale i z promowania jej, i wspierania.

W holach i gabinetach

Nie brakuje firm, które uczyniły ze sztuki fragment swojej strategii rozwoju. Przykłady? Dzieła z kolekcji Deutsche Banku znajdują się we wnętrzach 900 oddziałów banku w 45 krajach. Microsoft, który tworzy swój zbiór od 1987 roku, do tej pory zgromadził prawie 5000 prac: nie tylko malarskich, ale także rzeźby, rysunki, fotografie, a nawet ceramikę i prace multimedialne. Zjawisko to zaczyna być wyraźnie widoczne także w naszym kraju, np. w siedzibie Sopro Polska, gdzie wiszą prace współczesnej artystki Anny Szprynger, albo w gmachach Grupy ING. – Prace 56 artystów współczesnych ze zbioru Fundacji Sztuki Polskiej ING są stale eksponowane w budynkach. fundatorów, potwierdzając tym samym, że sztuka stanowi istotny element tworzenia kultury organizacyjnej – informuje  Jakub Kokoszka, wiceprezes Domu Aukcyjnego Abbey House. Zapoczątkowując (albo rozbudowując) kolekcję, warto korzystać z pomocy profesjonalnych firm, które oferują kompleksową usługę: od doradztwa i zakupu po transport, ubezpieczenie i oprawienie dzieł. Jakub Kokoszka zwraca przy tym uwagę, że kupowanie prac artystów – szczególnie na aukcjach – jest dobrym interesem. – To gwarancja udokumentowania historii zakupu w rocznikach aukcyjnych i na światowych portalach. Na taki zakup możemy patrzeć bardziej z perspektywy inwestycji niż wydatku – uważa.

Arcydzieło do wynajęcia

Eksperci podkreślają, że firma nabywająca dzieło sztuki może wydatek zaksięgować jako koszt uzyskania przychodu. Prace da się pozyskiwać nie tylko drogą kupna – na rynku dostępne są bowiem usługi leasingu takich obiektów. Rośnie także popularność wynajmu obrazów, rzeźb i fotografii – ta forma wyposażania biur jest dość powszechna na zachodzie Europy: w Holandii, Belgii czy Francji. Korzystają z niej najczęściej banki, kancelarie prawnicze i duże przedsiębiorstwa. W Polsce wypożyczanie stanowi ciągle tylko niewielką część działalności galerii sztuk, choć ich aktywność na tym polu wyraźnie rośnie.

Warto wskazać tu, na przykład, warszawską Latającą Galerię, która wystawy wybranych artystów organizuje właśnie w biurach. Galeria zajmuje się wyborem prac, bezpiecznym ich dostarczeniem, instalacją, ubezpieczeniem i urządzeniem odpowiedniej ekspozycji. Co miesiąc lub dwa ta ruchoma galeria prezentuje prace kolejnego artysty albo grupy artystów. Taka współpraca może trwać cały rok, a nawet lata.
Clotilde Simonis-Gorska – właścicielka galerii, którą zainspirowały belgijskie pomysły na integrację świata sztuki i biznesu – promuje tym sposobem młodych polskich twórców, umożliwia im dotarcie do nowego kręgu odbiorców, instytucjom natomiast daje sposobność prowadzenia polityki kulturalnej z perspektywy własnego biura. Sztuka w biurze wzbudza zainteresowanie pracowników i gości. Do tego możliwość zmiany ekspozycji wprowadza element niespodzianki, zaskoczenia.

Akt pod kolor wnętrza

Wynajem prac artystów oferuje także stołeczna galeria Art Office. W swojej kolekcji ma wiele obrazów, grafik, fotografii współczesnych polskich i zagranicznych twórców. Dzieła pozostają własnością autorów, którzy
otrzymują wynagrodzenie za wynajem. Galeria służy profesjonalnym doradztwem: dobiera dzieła do gustów, oczekiwań, także do wystroju wnętrz. Zapewnia również ubezpieczenie dzieł, transport, montaż, a także zmianę
kolekcji po upływie określonego czasu. Otwartych na środowiska biznesu galerii jest jednak więcej. Chętni do eksponowania sztuki w pomieszczeniach biurowych znajdą wiele inspiracji i konkretnych propozycji w Internecie. [ … ]

Cały artykuł do przeczytania poniżej:

Bussinesman.pl_Sztuka-w-biurowcu

 

Źródło: Businessman.pl